NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
2470
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново. Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението. Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда". Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.

През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.

В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.

Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.

Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Джордж Клуни и Брад Пит се завърнаха на кинофестивала във Венеция днес за световната премиера на филма "Вълци единаци", съобщи Асошиейтед прес.

Преди да стъпят на червения килим, холивудските звезди говориха за съвместната си работа, за възхода на стрийминга и за статията на Клуни в "Ню Йорк таймс", в която призова президента на САЩ Джо Байдън да се откаже от кампанията за преизбирането си на поста.

На въпрос за въздействието на статията си Клуни отговори, че "човекът, който трябва да бъде аплодиран, е президентът, който направи най-самоотвержената стъпка след Джордж Вашингтон". "Много е трудно да се откажеш от властта. Това ни е известно. Виждали сме го навсякъде по света. Когато някой каже, че смята, че има и по-добър път, всички почитания са за него."

В новия филм "Вълци единаци", който е класически екшън трилър на режисьора Джон Уотс, Джордж Клуни и Брад Пи

Съвременна модуларна живопис и фотография от Унгария, дело на Арпад Форго и Анико Робиц, ще бъде представена в софийската галерия и архив „Нонсофия“. Изложбата Bifocal е проява на сдружение „Нонсофия“ и института „Лист“ в София и ще се проведе от 13 юни - 20 септември, съобщават организаторите.

„Поредното сътрудничество между институт „Лист“ и сдружение „Нонсофия“ представя на вниманието на софийската публика двама от най-изтъкнатите визуални артисти на унгарската геометрична сцена – художника Арпад Форго (р. 1972) и фотографката Анико Робиц (р. 1978). Пропътували през повечето континенти на планетата, двамата пристигат за първи път в България, за да покажат своите строго характерни творби от последните няколко години“, разказват от екипа. По думите им, макар авторите да са значително повлияни от богатата абстрактна традиция на Унгария, техните произведения са актуални по цял

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 05:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Под прожектора
2470
Под прожектора

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

| 15 Септември 2024, 16:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и музика
Снимка © БТА

Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.

Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.

След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.

През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.

В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Китайският етно ансамбъл Ih Tsetsn (Их тачин) изнесе концерт в рамките на съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Пред публиката, изпълнила двора на Археологическия музей във Варна, петимата музиканти предложиха изпълнения на моринхур и ударни инструменти и демонстрираха двете направления в традиционното монголско гърлено пеене хоомей и long song, които са включени в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. 

Концертът им предизвика възторжени аплодисменти. Зрителите пригласяха на виковете в песните, водени от музикантите, пляскаха в такт и научиха как звучи характерната монголска мелодия за наздравица. В края на вечерта ансамбълът подари и един бис на варненци. „Уникално преживяване“, „напълниха ми душата“, споделиха гости на концерта след края му. 

Името на състава означава „широк, мъдър“. Инс

Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.

Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.

Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта

Човешката фигура е една от най-сложните за изпълнение в скулптурата. Може би причината е, че търся в пластиката да има някакво излъчване и живот, да не изглежда като мъртва статуетка. Това каза художникът Сейфетин Шекеров - Сефо, който за първи път гостува със самостоятелна изложба във варненската галерия „Арт Маркони”. По думите му не са лесни за изобразяване и животните, но те могат да се идеализират и в тях „да се излъже“, докато при човека не става, защото го познаваме най-добре. 

В неговата експозиция присъстват образи на риби, бикове, богове и герои. Изваяни са също женски тела и ритони. „Рибите са една от приятните за мен теми за работа. Правя ги от двадесет години с идеята да бъдат странни и нетипични, но често разбирам, че не можем да надминем природата“, сподели авторът. Впечатлен от философията на дервишите, която опознал наскоро, той ги претворява в рисунки и

Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".

Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Джордж Клуни и Брад Пит се завърнаха на кинофестивала във Венеция днес за световната премиера на филма "Вълци единаци", съобщи Асошиейтед прес.

Преди да стъпят на червения килим, холивудските звезди говориха за съвместната си работа, за възхода на стрийминга и за статията на Клуни в "Ню Йорк таймс", в която призова президента на САЩ Джо Байдън да се откаже от кампанията за преизбирането си на поста.

На въпрос за въздействието на статията си Клуни отговори, че "човекът, който трябва да бъде аплодиран, е президентът, който направи най-самоотвержената стъпка след Джордж Вашингтон". "Много е трудно да се откажеш от властта. Това ни е известно. Виждали сме го навсякъде по света. Когато някой каже, че смята, че има и по-добър път, всички почитания са за него."

В новия филм "Вълци единаци", който е класически екшън трилър на режисьора Джон Уотс, Джордж Клуни и Брад Пи

Съвременна модуларна живопис и фотография от Унгария, дело на Арпад Форго и Анико Робиц, ще бъде представена в софийската галерия и архив „Нонсофия“. Изложбата Bifocal е проява на сдружение „Нонсофия“ и института „Лист“ в София и ще се проведе от 13 юни - 20 септември, съобщават организаторите.

„Поредното сътрудничество между институт „Лист“ и сдружение „Нонсофия“ представя на вниманието на софийската публика двама от най-изтъкнатите визуални артисти на унгарската геометрична сцена – художника Арпад Форго (р. 1972) и фотографката Анико Робиц (р. 1978). Пропътували през повечето континенти на планетата, двамата пристигат за първи път в България, за да покажат своите строго характерни творби от последните няколко години“, разказват от екипа. По думите им, макар авторите да са значително повлияни от богатата абстрактна традиция на Унгария, техните произведения са актуални по цял

„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в това изкуство няма възраст, аз самата започнах да се занимавам с акварел преди 10 години и така всеки ден, защото акварелът е трудна техника, която изисква ежедневна работа", допълни тя.

Петя Танева поема първи майсторски курс тук, във Велико Търново и споделя, че нейният първи учител е Атанас Мацурев. Дали той е видял нещо в моя инстинкт към акварела или аз съм поискала да повярвам на големия майстор, не знам, разказа Петя Танева. Докато дълго рисуваш една акварелна картина, през цялото време има напрежение и съмнение дали процесът ще бъде завършен както трябва, разказа тя и благодари на всички творци, участвали в курса.

За втори път поетесата Камелия Кондова ръководи майсторски клас по писане във Велико Търново. През тази година желаещите да се включат са два пъти повече от миналата, при това от различни възрасти, каза Камелия Кондова. "Това е хем сложно, хем е песен", подчерта тя.

Сложно е, защото те са на различни нива, а аз не съм Господ, който да казва кой е добър, кой не, длъжна съм от моето изходно положение да ги застраховам от опитите им да подражават, разказа за своята концепция на преподаване Кондова.

Много е важно в тези класове хората да се слушат един друг, във втория ден те се запознаха, започнаха да се саморедактират, да си предлагат заглавия. Нека не звучи носталгично, но преди много години имаше една форма, наречена кръжок, в нея пишещите хора се събираха, за да се усетят като общност, защото писането е общуване, посочи тя.

Камелия Кондова коментира, че българският книжен пазар е залят от български издания, но българската литература е малко. Тя посочи, че истинските зрънца могат да бъдат открити на принципа „проба-грешка“. Четенето възпитава, защото търсиш автора, който вече си открил, в голямото информационно море, което ни залива, допълни тя.

Най-ценното за човек, който се е утвърдил в своята професия, е да предаде наученото на следващите поколения, за да има развитие, каза Благородна Танева, един от утвърдените преподаватели по цигулка.

Талантливи деца се раждат навсякъде и винаги, но има все по-малко знаещи и отговорни преподаватели, допълни тя.

Изграждането на един музикант изисква години работа, а за да се получат големите резултати, са важни три компонента – талантливо дете, знаещ преподавател и отговорни родители. Талантът е необходим, но не е определящ, определящ е трудът, постоянството, дисциплината и интелигентността, каза преподавателката.

"Имала съм случаи, в които деца без блестящ природен талант, но със самодисциплина и труд, са постигнали върхове, докато други – природно надарени, при липса на тези качества, потънаха", каза Танева.

Днес сме в състояние да чуем най-големите постижения в музиката, без да пътуваме до дадената държава, но обучение през интернет не може да се осъществява. В обучението на музиканта има методика и последователност. Винаги съветвам моите ученици да слушат световнопризнатите изпълнители, а най-ценното е да чуят едно произведение, изпълнено от различни майстори, за да усетят разликата в интерпретацията, разказа тя. 

Нека учещите се артисти се обогатяват, да усвояват техниките, но да не копират, за да запазят собствения си стил, посъветваха ръководителите на майсторските класове.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.